• حمزه قادری سفارش شما با موفقیت به ثبت رسید و بزودی بررسی می گردد (1399/2/16  ساعت13:57)
  • حجت براتی سفارش ترجمه شما با موفقیت تسویه گردید و آماده دانلود می باشد. (1399/1/29  ساعت20:39)
  • حجت براتی سفارش شما به مترجم مربوطه ارجاع داده شد. (1399/1/22  ساعت15:19)
  • حجت براتی پیش پرداخت ترجمه شما با موفقیت پرداخت گردید. (1399/1/22  ساعت13:5)
  • حجت براتی پیش فاکتور سفارش ترجمه شما صادر شده است (1399/1/22  ساعت12:49)
  • حجت براتی سفارش شما با موفقیت به ثبت رسید و بزودی بررسی می گردد (1399/1/22  ساعت12:38)
  • پویا دلاوری پیش فاکتور سفارش ترجمه شما صادر شده است (1399/1/8  ساعت20:48)
  • پویا دلاوری سفارش شما با موفقیت به ثبت رسید و بزودی بررسی می گردد (1399/1/8  ساعت17:24)
  • پویا دلاوری پیش فاکتور سفارش ترجمه شما صادر شده است (1399/1/8  ساعت11:40)
  • پویا دلاوری سفارش شما با موفقیت به ثبت رسید و بزودی بررسی می گردد (1399/1/8  ساعت11:26)

ترجمه کامپیوتر به انگلیسی | ترجمه برای کامپیوتر | ترجمه تخصصی کامپیوتر

ترجمه کامپیوتر به انگلیسی و یا ترجمه تخصصی کامپیوتر یکی از مهمترین رشته های تحصیلی در رشته مهندسی نباشد بسیار افرادی هستند که در رشته کامپیوتر تحصیل کرده اند و شغل های بسیار متفاوتی دارند و با توجه به اینکه رشته کامپیوتر از شغل های متنوع تشکیل شده است ترجمه تخصصی کامپیوتر نیز می توان در ارائه مطالب و مطالعات دانشجویان بسیار موثر واقع شود.

ثبت نام

ترجمه تخصصی کامپیوتر آنلاین | ترجمه اصطلاحات کامپیوتری به فارسی

 اگر بخواهیم  رشته مهندسی کامپیوتر تعریف کنیم  بدین صورت می باشد که انسان با توجه به اینکه با اندیشه و فکر خود کارهای منطقی را انجام می دهد از آن طرف ماشین با محاسبات صفر و یکی خود کلیه محاسبات را که به صورت پیچیده هستند به صورت دقیق و کامل ارائه دهد ترجمه تخصصی کامپیوتر آنلاین نیز یکی از خدماتی است که سامانه تخصصی ملی ترجمه حرفه ای می باشد و همچنین ترجمه اصطلاحات کامپیوتری به فارسی نیز یکی از معضلاتی است که دانشجویان و محققان با آن روبرو هستند.

  یعنی زمان  دانشجویان و محققین اقدام به ترجمه تخصصی رشته کامپیوتر می کنند  باید از اصطلاحات  باید رشته مهندسی کامپیوتر مطلع و اطلاع کامل داشته باشند کسانی که دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر به صورت تخصصی می‌خواهد ترجمه تخصصی رشته کامپیوتر را انجام دهد باید اینقدر اطمینان و از کیفیت ترجمه مطمئن باشد که سفارش ترجمه خود را به سامانه تخصصی ملی ترجمه می سپارد.

ترجمه کامپیوتر

ترجمه تخصصی کامپیوتر انگلیسی به فارسی | ترجمه زبان کامپیوتر | ترجمه تخصصی کامپیوتر در گوگل

 یکی از خدماتی که سامانه تخصصی ملی ترجمه ارائه می دهد ترجمه تخصصی کامیپوتر انگلیسی به فارسی می باشد با ترجمه زبان کامپیوتر می توان به این نکته اشاره کرد ترجمه تخصصی کامپیوتر در گوگل نیز می تواند بسیار موثر واقع شود.

ترجمه computer | ترجمه computer based | ترجمه control computer | ترجمه computer components

در رشته مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار نرم افزار سخت افزار و غیره تقسیم می‌شود افراد می‌توانند همچنین با برنامه نویسی و طراحی الگوریتم های متفاوت در این رشته فعالیت لازم را داشته باشند.

ترجمه computer ، ترجمه computer based ، ترجمه control computer و ترجمه computer components برای کسانی که در رشته مهندسی کامپیوتر فعالیت دارند بسیار  اهمیت ویژه ای برخوردار است و با توجه به این که کسانی که در رشته مهندسی کامپیوتر قصد و تصمیم دارند که مقالات و مطالب مفید را به جامعه علمی ارائه بدهند می‌توانند بسیار با توجه به ترجمه تخصصی کامپیوتر مطالب روز را   ارائه دهند.

 مهندسی کامپیوتر زمانی که می‌خواهند در این رشته فعالیت لازم را داشته باشند با توجه به اینکه این رشته از رشته های به روز و آپدیت شده می باشد روز به روز و حتی ساعت به ساعت باید با مطالب روز جهان آپدیت باشند و از آنها استفاده لازم را ببرند و از دیگران در زمینه مطالب جدید و به روز یک قدم جلوتر باشد. 

ترجمه computer hardware| ترجمه  computer literate| ترجمه laptop computer

در رشته مهندسی کامپیوتر با توجه به اینکه افراد زیادی در گرایش نرم افزار و سخت افزار قادر به فعالیت هستند افرادی که به طراحی و کنترل دستگاه های سخت افزاری علاقه زیادی دارند و می‌توانند در آینده به افراد متخصص در زمینه سخت‌افزار مشغول به کار شوند.

 همچنین می توان اشاره کرد که ترجمه computer hardware، ترجمه  computer literate و ترجمه laptop computer در زمینه سخت‌افزار می‌تواند بسیار مورد توجه کسانی که در رشته مهندسی مهندسی سخت افزار هستند کاربردی باشد و همچنین آینده شغلی آنها را به صورت دقیق تضمین کند یکی از مواردی که می‌توانند در آن فعالیت لازم را داشته باشند ساختن قطعات برای لپ تاپ ها  می باشد که سخت افزار های کامپیوتری با توجه به اینکه روز به روز از سایز آنها کاسته می شود می توان با ارائه قطعات مینی و خیلی کوچک قابلیت حمل و نقل و حمل آنها را بسیار آسان کرد و با طراحی های خاصی که  روی آنها انجام می شود می توان گفت که در آینده نه چندان دور موج عظیمی از اطلاعات را می‌توان با کوچکترین قطعات الکترونیکی حمل کرد.

ترجمه computer lab | ترجمه mainframe computer | ترجمه computer memory

از قطعاتی که میتوان در ساخت آنها در رشته مهندسی سخت افزار به آنها اشاره داشت ساخت حافظه های کامپیوتر و مادربرد های آنها می باشد.  یکی از به روزترین مطالبی که میتوان در مقالات معتبر و مفید جهان کشف نمود ترجمه ترجمه computer lab ، ترجمه mainframe computer ، ترجمه computer memory  می باشد که با توجه به این ترجمه مفید می توان از آخرین تکنولوژی و مطالب روز دنیا در خصوص قطعات کوچک سخت افزاری اطلاعات نسبتا مفید و کامل از مقالات و مطالب معتبر در ژورنال ها و مقالات آی اس آی کشف و ضبط نمود.

 یکی موارد دیگر که می‌توان به آن اشاره داشت ساخت برنامه‌های نرم افزاری در رشته مهندسی کامپیوتر می باشد در رشته مهندسی کامپیوتر با توجه به اینکه اکثر نرم افزار ها توسط برنامه نویس های قدر و معتبر نوشته می شود برای اینکه در کشور عزیزمان ایران به توان از آنها استفاده لازم را ببرید از بهترین و بروزترین مطالب در زمینه برنامه نویسی و یا نرم افزاری مطلع شویم می‌توانیم با ترجمه computer lab ، ترجمه mainframe computer ، ترجمه computer memory مطالب مفید و به روز را جمع‌آوری کرده و از آنها به بهترین نحو بهره برداری لازم را کنیم.

ترجمه computer processing | ترجمه computer programming | ترجمه computer specialist

  پس به این نتیجه میرسیم که با ترجمه computer processing ، ترجمه computer programming ، ترجمه computer specialist   می‌توانیم ترجمه تخصصی کامپیوتر و همچنین برنامه نویسی آن و همچنین در زمینه سخت افزاری بسیار پیشرفته شویم و از مطالب روز دنیا استفاده لازم را  ببریم.

ترجمه the computer | ترجمه computer technology | ترجمه computer virus

 تکنولوژی مهندسی کامپیوتر یکی از تکنولوژی هایی است که با برنامه نویسی می توان ویروس های متفاوت را نوشت همچنین آنتی ویروس را نیز نوشت ولی با ترجمه the computer ، ترجمه computer technology ، ترجمه computer virus  از به روزترین تکنولوژی های روز ویروس های دنیا باخبر شد و برای مقابله با آنها قدم های لازم و محکم تری برداشت.

 

به یکسری از مقالات در رشته مهندسی کامپیوتر که درسال 2020 منتشر شده است اشاره می کنیم:

Method of securely booting a computer system and a computer system

Abstract

A method of securely booting a computer system includes executing program code of at least one boot loader to load a kernel; verifying, during loading of the kernel, the program code of the boot loader after at least a part of the program code of the boot loader has been executed; and interrupting the booting if a result of the verifying of the program code of the boot loader indicates a manipulation of the program code of the boot loader.

 

--------------------------------------------------

Storage system, copy control method, and computer system

Abstract

A storage system is coupled to another storage system and a higher-level apparatus via a network, and copies write data received from the higher-level apparatus to the other storage system. This storage system is provided with interface units, each provided with a plurality of ports that can be coupled to the network; and a plurality of controllers coupled to a respective one of the interface units. Each controller has a processor unit. When each processor unit receives write data from the higher-level apparatus via a first port coupled to the interface unit that is coupled to the controller to which the processor unit belongs, the processor unit selects, from among the ports of the interface unit coupled to the controller to which the processor unit belongs, a second port for transmitting the write data to the other storage system, and transmits the write data to the other storage system.

 

--------------------------------------------------

 

Hybrid mobile entity, method and device for interfacing a plurality of hybrid mobile entities with a computer system, and a set for a virtual or augmented reality system

Abstract

Disclosed is a hybrid mobile entity for a device for interfacing a plurality of mobile entities with a computer system, the hybrid mobile entity including at least one location module including: a unit for emitting an electromagnetic signal making it possible to determine the position of the location module; and a unit for receiving an activation signal and, according to at least one item of information of the activation signal, activating the unit for emitting an electromagnetic signal. The hybrid mobile entity further including: an inertial measurement unit rigidly joined to the location module; and a unit for communication with the device, for transmitting data relative to a movement of the inertial measurement unit.

 

--------------------------------------------------

 

Computer system with side plenum cooling

Abstract

A rack-mountable computer system directs separate portions of a cooling airflow from an inlet air plenum in the computer system interior through separate air passages to remove heat from separate portions of a set of heat-producing components. The air passages can preclude a portion of cooling airflow removing heat from a component from being preheated by another component. Plenums and air passages can be established through the arrangement of components in the interior. Components can be arranged in progressive offsets throughout the depth of the interior to vary plenum flow area throughout the depth, which can progressively impede and redirect airflow through the inlet plenum into the air passages. Arrangements can include an angled row, a staggered configuration, etc. The computer system can include a chassis which can translate, while maintaining operation of hot-pluggable electronic components coupled throughout the depth, to enable swapping of hot-pluggable electronic components throughout the interior.

 

--------------------------------------------------

 

Secure remote computer system

Abstract

A system and method for secure cloud computing. The cloud based processing system comprises a user interface, allowing a user to enter and edit data, a proxy server, and a cloud based processing server. The user interface sends data entered by a user to the proxy server, which sends the encrypted data to the cloud based processing server. The proxy server receives editing commands from the user interface, and sends those commands to the cloud based processing server along with the encrypted data. The cloud based processing server receives the encrypted data and editing commands, applies the editing commands to the encrypted data, and sends the edited encrypted data back to the proxy server.

 

--------------------------------------------------

 

 

Computer system and method for generating attribute renderings from a seismic data volume

Abstract

The computer system and computer-implemented method allow a user to position an interactive cursor my interaction with a user-input device, to select a point anywhere within a 3D seismic data volume that is visible on a display. In response, the computer dynamically calculates a horizon-based stratal slice that includes the user-selected point. A selected attribute rendering from seismic data that is contained within the horizon-based stratal slice is automatically calculated and dynamically shown on a second display.

 

--------------------------------------------------

 

Computer system software/firmware and a processor unit with a security module

Abstract

Technology for decrypting and using a security module in a processor cache in a secure mode such that dynamic address translation prevents access to portions of the volatile memory outside of a secret store in a volatile memory.

 

--------------------------------------------------

 

Activity based electrical computer system request processing architecture

Abstract

An electrical computer system processing architecture for providing an indication of activity in the electrical computer system, the electrical computer system processing architecture comprising a plurality of client computers connected to at least one server by a computer network. Each of the client computers is configured to provide requests to the at least one server. The or each server comprises a store for storing requests provided by the plurality of client computers. The or each server is configured to match complementary requests from the plurality of client computers stored in the store. Following the matching of complementary requests, the or each server counts unmatched requests corresponding to one or other of the complementary requests in the store, and outputs the counted number of unmatched requests to provide the indication of activity in the computer system.

 

--------------------------------------------------

 

Computer system, verification method of confidential information, and computer

Abstract

A computer system comprising a computer, wherein the computer is configured to: generate feature data based on biometric information obtained from a user; generate error feature data indicating an error in the biometric information and stationary feature data indicating part other than the error in the biometric information, based on the feature data; generate a template based on the error feature data of the biometric information; generate first confidential information used for cryptographic process based on the stationary feature data of the biometric information, and generate first verification information based on the first confidential information.

 

--------------------------------------------------

 

Managing authenticators in a computer system

Abstract

Certain embodiments provide means for managing automated access to computers, e.g., using SSH user keys and other kinds of trust relationships. Certain embodiments also provide for managing certificates, Kerberos credentials, and cryptographic keys. Certain embodiments provide for remediating legacy SSH key problems and for automating configuration of SSH keys, as well as for continuous monitoring.

 

--------------------------------------------------

 

Computer system security server system and method

Abstract

Some embodiments of the invention provide systems and methods for securing configuration information for cloud-based services. Some embodiments include a system comprising a data store and data sets including plant process information and configuration information. A memory device stores computer-executable instructions executable by a processor coupled to the cloud service. When executed, the instructions receive configuration information, store it in a data file, apply a generated certificate to the file, and deploy the resulting protected configuration data file to the cloud-based service. In addition, the protected configuration data file is made available by obtaining the file from the cloud-based service.

 

--------------------------------------------------

 

Video slot machine, server system, and computer system

Abstract

A video slot machine starts spinning display of video reels upon detecting a spin operation, and performs a lottery to determine a special position in symbol stop positions in a reel display area. A character appears behind the video reel in such a manner that a displayed range of the character includes the symbol stop position determined to be the special position. When the video reels stop with a chance symbol stopped in front of the character, a replacement target is selected from the change symbol and other symbols in its periphery in accordance with a section of the character stopped by the chance symbol. Then, outcome of the reels is determined with the replacement target symbols replaced with a reward symbol, and payout is performed.